Nu är det dags att boka ert event om ni vill hinna köra innan vi stänger för säsongen 3 November. Banan är öppen för bokningar måndag-torsdag & vissa lördagar och vi avslutar sedan säsongen med att ha extraöppet vecka 44 när det är höstlov. Ring och boka ert event redan idag på 033-291019. Mer info om höstlovet kommer vecka 42 här på hemsidan.

Gokartskola vecka 44, anmäl er redan idag! Läs Mer

Lagtävling 15/10, OBS begränsat antal platser. Läs Mer

Välkomna till GokartBanan!

Vill man boka banan för sin egna grupp måste man vara (eller betala) för minst 6 deltagare och välja något av våra tävlingsupplägg. Eftersom alla bokningar har förtur måste man boka senast dagen innan så att våra drop in kunder vet när banan inte är bokad. För mer info om upplägg och priser: Läs Mer

Obs våra tävlingsupplägg är endast anpassade för grupper som kör vuxenbilar alltså inte grupper där barnbilar behöver användas

Bokningsbara tider:
Måndag 12.00-17.00
Tisdag 9.00-21.00
Onsdag 9.00-17.00
Torsdag 9.00-21.00
Lördag (vissa veckor) Se bokningsbara lördagar12.00-18.00
För mer info eller bokning ring 033-291019

Våra Gokarts

Vi har 2 modeller av gokarts på GokartBanan, de är av modellen Dino tillverkade i Danmark :

Barn gokarts:

Minimumlängd på föraren: 130 cm

Motor: 120 cc

Toppfart ca 55 km/h

Vuxen gokarts:

Minimumlängd på föraren: 150 cm

Motor: 270 cc

Toppfart ca 75 km/h

GokartBanan

GokartBanan är 1104 meter lång och med hyrkart kommer man upp i en hastighet av ca 80 km/h. Banan byggdes 1996 och 2018 gjordes en rejäl upprustning med helt nya rödvita curbs och ny asfalt runt hela Banan. Banrekordet med Hyrkart är 1,07,491 och är från 2022 och är satt av Sandro Sols.

Kontakta oss

För mer information eller bokning går det bra att ringa 033-291019, eller skicka ett mail till info@utegokart.se . Skulle ni inte nå oss på telefon under öppettid går det bar att skicka ett sms på 0705-291918 för en snabbare kontakt och möjlighet att få svar på dagens lediga tider och aktuell kötid.