Äntligen är det dags för en ny gokartsäsong på GokartBanan i Svaneholm. Vi startade hyrkart på banan 1996 så det är nu dags för säsong 29. Det är extra skoj att det under sommaren 2024 kommer arrangeras gokart SM på banan, det gör att det tyvärr kommer bli lite mindre möjlighet till att köra hyrkart under sommaren men det är ju skoj att kunna komma och prova köra hyrkart på årets SM bana redan nu!

Under Juni månad har vi Drop In en dag i veckan men vill ni boka en tävling är det möjligt (helgfri) måndag till torsdag och vissa lördagar. Pga ljudet får vi bara köra vissa tider Läs Mer

Under Juli kommer det vara Drop In Måndag till Torsdag tom 30/7 innan vi stänger för SM i Gokart på Motorstadion (hyrkarten öppnar igen 13/8).

Nästa möjliga Drop In dag är 11 juni

Bokningar har alltid förtur och vi kör Drop In i mån av tid och plats, samma dag kl 9:00 uppdateras hemsidan med vilka tider som är lediga för Drop In och därefter finns det inte möjlighet att förboka. Tyvärr kan det ibland bli kö och det är endast tiden nedan som är ledig, övrig tid är förbokad.

Ledig Drop In tid 11 juni: Banan är fullbokad, ingen ledig drop in.

Drop In 10 minuter a195:- / pers.

Drop In 2×10 min a370:- / pers.

Välkomna till  GokartBanan i Svaneholm !

Vill man boka banan för sin egna grupp måste man vara (eller betala) för minst 5 deltagare och välja något av våra tävlingsupplägg. Eftersom alla bokningar har förtur måste man boka senast dagen innan så att våra drop in kunder vet när banan inte är bokad. För mer info om upplägg och priser: Läs Mer

Obs våra tävlingsupplägg är endast anpassade för grupper som kör vuxenbilar alltså inte grupper där barnbilar behöver användas

Bokningsbara tider Mars-November:
Måndag 12.00-17.00
Tisdag 9.00-21.00
Onsdag 9.00-17.00
Torsdag 9.00-21.00
Lördag (vissa veckor) Se bokningsbara lördagar12.00-18.00
För mer info eller bokning ring 033-291019

Våra Gokarts

Vi har 2 modeller av gokarts på GokartBanan, de är av modellen Dino tillverkade i Danmark :

Barn gokarts:

Minimumlängd på föraren: 130 cm

Motor: 120 cc

Toppfart ca 55 km/h

Vuxen gokarts:

Minimumlängd på föraren: 150 cm

Motor: 270 cc

Toppfart ca 75 km/h

GokartBanan

GokartBanan är 1104 meter lång och med hyrkart kommer man upp i en hastighet av ca 80 km/h. Banan byggdes 1996 och 2018 gjordes en rejäl upprustning med helt nya rödvita curbs och ny asfalt runt hela Banan. Banrekordet med Hyrkart är 1,07,491 och är från 2022 och är satt av Sandro Sols.

Kontakta oss

För mer information eller bokning går det bra att ringa 033-291019, eller skicka ett mail till info@utegokart.se . Skulle ni inte nå oss på telefon under öppettid går det bar att skicka ett sms på 0705-291918 för en snabbare kontakt och möjlighet att få svar på dagens lediga tider och aktuell kötid.